Oscar predictions

Ja, nu har röda mattan, men innan dess ska ni få en lista över hur jag tror/vill att det ska gå ikväll.


Kursiverat – de jag vill ska vinna
Fetstilat – de jag tror kommer vinna


Best Picture

”The Artist” 
”The Descendants”
”Extremely Loud & Incredibly Close”
”Hugo”
”Midnight in Paris” (det gör mig egentligen inte så mycket om The Artist vinner, men det vore roligt om Midnight in Paris kammade hem priset, just för att den är en av de få filmer med original screenplay som är nominerad för bästa film)
”The Help” (Okej då, jag vill lite att den här ska vinna med…)
”Moneyball”
”War Horse”
”The Tree of Life”
Best Actor
Demian Bichir, ”A Better Life”
George Clooney, ”The Descendants”
Jean Dujardin, ”The Artist” (så som jag ser det, så är det antingen Jean eller Clooney som kommer vinna)
Gary Oldman, ”Tinker Tailor Soldier Spy”
Brad Pitt, ”Moneyball”

(Michael Fassbender – Shame borde varit med här och om han varit det hade jag såklart hejat på honom…)
Best Actress
Glenn Close, ”Albert Nobbs”
Viola Davis, ”The Help” (igen, det gör mig inte så mycket om Meryl Streep vinner, men allra helst vill jag att Viola ska vinna)
Rooney Mara, ”The Girl With the Dragon Tattoo”
Meryl Streep, ”The Iron Lady”
Michelle Williams, ”My Week With Marilyn”
Best Supporting Actor
Kenneth Branagh, ”My Week With Marilyn”
Jonah Hill, ”Moneyball”
Nick Nolte, ”Warrior”
Christopher Plummer, ”Beginners”
Max Von Sydow, ”Extremely Loud & Incredibly Close” 
Best Supporting Actress
Berenice Bejo, ”The Artist”
Jessica Chastain, ”The Help”
Melissa McCarthy, ”Bridesmaids”
Janet McTeer, ”Albert Nobbs”
Octavia Spencer, ”The Help” (jag är egentligen lycklig så länge någon av Spencer eller Chastain vinner)



Best Director
Woody Allen, ”Midnight in Paris”
Michel Hazanavicius, ”The Artist”
Terrence Malick, ”The Tree of Life”
Alexander Payne, ”The Descendants”
Martin Scorsese, ”Hugo”

(Gud, jag vet verkligen inte vem som kommer vinna, känns som alla är rätt troliga…)


Best Original Screenplay
Woody Allen, ”Midnight in Paris”
JC Chandor, ”Margin Call”
Asghar Farhadi, ”A Separation”
Michel Hazanavicius, ”The Artist”
Kristen Wiig and Annie Mumolo, ”Bridesmaids”
Best Adapted Screenplay
Alexander Payne, Nat Faxton, Jim Rash, ”The Descendants”
John Logan, ”Hugo”
George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon, ”The Ides of March”
Aaron Sorkin, Steven Zaillian, ”Moneyball”
Bridget O’Connor, Peter Straughn, ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy”

(Jag vet inte, för jag har inte läst någon av böckerna, så vilken som kan säkert vara värd att vinna)
Best Animated Feature
”A Cat In Paris”
”Chico & Rita”
”Kung Fu Panda 2”
”Puss in Boots”
”Rango”
Best Foreign Language Film of the Year
Bullhead (Belgium)
Footnote (Israel)
In Darkness (Poland)
Monsieur Lazhar (Canada)
A Separation (Iran)

(Har inte sett någon av de här, så jag kan inte uttala mig)
Original Score
”The Adventures of Tintin,” John Williams
”The Artist,” Ludovic Bource
”Hugo,” Howard Shore
”Tinker Tailor Soldier Spy,” Alberto Iglesias
”War Horse,” John Williams (jag kommer seriöst börja gråta om John Williams inte vinner för den här filmen)
Best Original Song
”Man or Muppet,” The Muppets; Music and Lyric by Bret McKenzie (jag har inte hört den, men jag älskar Mupparna, så… X)
”Real in Rio,” Rio; Music by Sergio Mendes and Carlinhos Brown, Lyric by Siedah Garrett
Best Achievement in Art Direction
”The Artist”
”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”
”Hugo”
”Midnight in Paris”
”War Horse”

(Ingen aning… X)
Best Achievement in Cinematography
”The Artist”
”The Girl With the Dragon Tattoo”
”Hugo”
”The Tree of Life”
”War Horse”

(Vet inte här heller, men om Girl With the Dragon Tattoo vinner så dör jag)
Best Achievement in Costume Design
”Anonymous”
”The Artist”
”Hugo”
”Jane Eyre”
”W.E.”

(No idea…)


Best Documentary Feature
”Hell and Back Again”
”If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front”
”Paradise Lost 3: Purgatory”
”Pina”
”Undefeated”

(Har inte sett någon här heller, såååå…)
Best Documentary Short Subject
”The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement?”
”God Is the Bigger Elvis”
”Incident in New Baghdad”
”Saving Face”
”The Tsunami and the Cherry Blossom”

(Ingen aning…)
Best Achievement in Film Editing
”The Artist”
”The Descendants”
”The Girl With the Dragon Tattoo”
”Hugo”
”Moneyball”

(Vem som helst förutom Dragon Tattoo)
Best Achievement in Makeup
”Albert Nobbs”
”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2” (alltid HP!)
”The Iron Lady”
Best Animated Short Film
Dimanche/Sunday
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
La Luna
A Morning Stroll
Wild Life

(har inte sett någon av de här heller…)
Best Live Action Short Film
”Pentecost”
”Raju”
”The Shore”
”Time Freak”
”Tuba Atlantic”
Best Achievement in Sound Editing
”Drive”
”The Girl With the Dragon Tattoo”
”Hugo”
”Transformers: Dark of the Moon”
”War Horse” (please dear God, not Dragon Tattoo…)
Best Achievement in Sound Mixing
”The Girl With the Dragon Tattoo”
”Hugo”
”Moneyball”
”Transformers: Dark of the Moon”
”War Horse”
Best Achievement in Visual Effects
”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”
”Hugo”
”Real Steel”
”Rise of the Planet of the Apes”
”Transformers: Dark of the Moon”



Ja, inte superdjupa ”spådomar” precis (och inte jättesnyggt heller), men men!


Tack och hej!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *